Як вибрати гідрокостюм для підводного полювання?
Мисливські гідрокостюми, як і більшість іншого мисливського спорядження, зазнавши множинні еволюційні зміни відбулися з костюмів для дайвінгу. Зміни були викликані тим, що дайверські і мисливські костюми використовувалися в дуже різних умовах і з різними цілями. А умови і цілі породжують вимоги до функціональності і технічних характеристик.
Мисливець проводить у воді довгий час. Отже, костюм повинен бути максимально теплим.
Мисливець під час полювання активно рухається (активно дихає, активно поринає, активно пересувається по поверхні). Отже, костюм повинен бути максимально м'яким.
Під час полювання нирцеві доводиться лежати на дні, протягати себе в різні вузькості і т. д. Означає, костюм повинен мати зовні якесь захисне покриття (плюс мисливець багато разів за полювання заряджає свою рушницю, наголошуючи рукоять рушниці в груди).
Полювання дуже складний процес, що висуває безліч взаємовиключних вимог. Розглянемо вимоги і характеристики гідрокостюма докладніше.
Безперечно, одним з найбільш важливих елементів спорядження для підводного полювання є гідрокостюм.
У теплій воді теоретично можна плавати і в «комплекті № 1» – з маскою, трубкою і ластами. Але для того, щоб ви комфортно почували себе у протягом досить тривалого процесу полювання, вода повинна бути дуже теплою, скажімо, вище 26 градусів за Цельсієм. Але оскільки температура людського тіла складає в нормі 36.6 ºС, то неважко зрозуміти, що охолодження все одно неминуче настане. Тому для збереження тепла використовується гідрокостюм. Костюм для підводного полювання (або, як його ще називають, "костюм для підводної рибалки") - необхідна деталь або комплект деталей, спорядження, "шкіра" підводного мисливця. Основне завдання гідрокостюма - збереження тепла: адже навіть у воді з температурою 30°С можна замерзнути після декількох годин плавання. Гідрокостюм повинен точно відповідати вам за розміром. Буде великий - замерзнете, малий - не зможете нормально дихати, швидко втомитеся, так і порвете скоро. Гідрокостюм повинен сидіти, як влите, щільно і м'яко облягаючи все тіло.
Хороший гідрокостюм дозволяє мисливцеві годинами перебувати в холодній воді і насолоджуватися процесом. Тільки комфортне занурення дозволяє людині досягти максимальних фізичних показників у підводному полюванні, тому гідрокостюм для підводного полювання повинен бути зроблений з якісного матеріалу, добре скроєний і підібраний за розміром. Щоб полює з травня по жовтень цілком достатньо товщини костюма 5.0 мм. Більш універсальним буде костюм товщиною 7.0 мм, проте влітку в ньому буде спекотно, і щоб не отримати тепловий удар доведеться запускати воду під костюм. Взимку в 7-ке також можливо полює, але не довго, час буде прямо залежати вже від холодостійкості організму підводного мисливця. Для зимової любительського підводного полювання застосовуються гідрокостюми з неопрена товщиною 9-10 мм.
Вибір "мисливського" гідрокостюма. Насамперед, необхідно досить чітко уявляти собі, де, коли і як часто ви збираєтеся пірнати. Від цього буде залежати вибір моделі гідрокостюма і його товщина. Для теплої води Чорного та Середземного морів (24-25°С) і вище цілком підійде гідрокостюм 3 мм завтовшки. Але варто воді похолодати на 1-2 градуси, а вам пірнути глибше 10-15 метрів, тут же стає потрібен 5-міліметровий костюм. Його можна з успіхом використовувати, поки водойму не охолоне до 16 - 18°С, а після переодягати "сімку" - 7-міліметровий костюм. При температурі води нижче 7°С, рекомендується використовувати костюми товщиною 9 мм Для різних температур і умов створено величезну безліч різних по конструкції і товщині гідрокостюмів.
Основний розподіл гідрокостюмів – "сухі" і "мокрі". Перші швидше екзотика, т. к. костюми такого типу не дуже зручні і вимагають дуже ретельного догляду і обережною експлуатації, адже найменша дірочка в гумі - і вода потрапить усередину і про полювання вже не може бути й мови. Як правило, "сухі" гідрокостюми використовуються в діяльності професійних водолазів для тривалого і глибоководного занурення.
Мокрі гідрокостюми - найпоширеніші і популярні для підводного полювання у всьому світі. Створено безліч моделей, здатних задовольнити найрізноманітніші і вибагливі смаки. З назви випливає, що вода під костюм трохи все-таки потрапляє, але, потрапивши туди раз, нагрівається теплом тіла мисливця і практично нікуди не дівається, працюючи вже як теплоізолятор. А швидко остигати їй заважає товщина неопрену гідрокостюма. Чим товще гума, тим тепліше.
"Мокрі" костюми виготовляються з "неопрену" – еластичного і добре теплоізолюючого матеріалу, який щільно облягає тіло, будучи, по суті, другою шкірою. Вода під такий костюм трохи потрапляє, але швидко нагрівається за рахунок тепла тіла. При виборі гідрокостюма саме для полювання багатьма фахівцями категорично рекомендується купівля костюма з так званою "відкритою порою" ("прилипали"). Ці костюми зсередини мають не "дубльований" нейлоном неопрен, а як би голу гуму з найдрібнішими порами, які при надіванні костюма присмоктуються до шкіри, тим самим не даючи воді "гуляти" під костюмом. Костюми з відкритою порою ще й набагато м'якше, в них вільно дихається, руху підводника не сковуються. Крім того, за рахунок настільки щільного прилипання можна комфортно проводити у воді по кілька годин. Єдиний недолік открытопорого костюма є неможливість надягнути його "по сухому", доводиться збивати в ньому у воду з шампунем і прослизати всередину. Однак ця процедура настільки елементарна, що не доставляє незручність навіть новачкам. вибір гідрокостюма для підводного полювання.
Наступна різновид мокрих костюмів являє собою костюми спортивного типу, призначені для пірнання на великі глибини і полювання в холодній воді. Ці моделі костюмів виготовлені з неопрену без армування його тканиною. Гума такого костюма настільки м'яка і еластична, що вони отримали назву «друга шкіра». Неопрен, оброблений спеціальним чином, має гладку поверхню. Це дозволяє плавцю легко ковзати у воді, значно зменшуючи тертя в порівнянні з іншими типами костюмів. Даний ефект стали використовувати деякі плавці на змаганнях для поліпшення своїх результатів. Не тільки вдягати, але і знімати такий костюм треба з допомогою шампуню, добре намиливши, а також дуже дбайливо і акуратно, так як відсутність матеріалу робить його дуже неміцним. Місця, що піддаються найбільшим навантаженням, і стики швів армовані матеріалом За своїми теплозахисними властивостями і забезпечення свободи руху плавця, він перевершує інші типи костюмів для підводного полювання тієї ж товщини. При плаванні у внутрішніх водоймах, коли приходитсяохотиться в тростниках або коряжнику для захисту такого костюма від розривів часто надягають зверху тонку нейлонову вітровку зі штанами.
Гідрокостюми можна розділити за типом покриття неопрену: односторонні і з двостороннім покриттям. А також по конструкції: монокостюмы-комбінезони, короткі комбінезони без шолома, з короткими, до колін і ліктів - шортами і рукавами. Найпоширеніші - куртка з шоломом і штани. Штани з бретелями у вигляді комбінезона long john. Тут можна розрізнити оформлення верху комбінезона: з тонкої - 3-4мм гуми з бретелями; або рівної товщини з вертикальній/горизонтальної блискавкою, з застібкою-"реп'яхом" на одному або обох плечах.
Гідрокостюми з двостороннім покриттям - найміцніші і "дубові" (жорсткі) - найбільш часто використовуються дайверами. Оскільки для них не настільки важлива гнучкість тіла і свобода дихання, їх не надто лімітує тепло і кількість свинцю на поясі, а на перші позиції виходять міцність, простота/швидкість одягання, комфорт на суші. Дуже популярні зараз костюми, покриті зсередини спеціальним товстим ворсистим і дуже приємним на дотик плюшем, на зап'ястях і щиколотках вздовж блискавок і по обличчю - спеціальні ватерстопы (ущільнюючі манжети на зап'ястях, щиколотках, по обрізу шолома і нижнього краю куртки). Але для полювання такі костюми не годяться. Це зовсім не означає, що в них не можна полювати, просто ці гідрокостюми створені для дайверів. Блискавки, як би добре ущільнені вони не були, - течуть; крім того, ці костюми надто жорсткі. Тканина, а тим більше плюш, утримує досить товстий шар води між тілом і гідрокостюмів, при цьому неминуча мікроциркуляція води усередині костюма. А так як різні ділянки шкіри нагріті по-різному, то і охолодження тут відбувається швидше.
Гідрокостюми з одностороннім покриттям найбільш поширені серед мисливців і по праву займають передові позиції за популярністю. Бувають вони трьох видів - тканина до тіла, тканина зовні і комбіновані. Костюм з тканиною до тіла зручно одягати, т. к. нейлонова підкладка добре ковзає по шкірі, але тканина підкладки - це ще дорога для води, а значить , і для холоду. Голий неопрен ж, схильний до навантажень, рветься про камені, гілки та коряги, ріжеться черепашками, особливо на колінах, ліктях, голові.
"Липкі" гідрокостюми покриті тканиною по зовнішній поверхні, а всередину, до тіла, звернений "липкий" мікропористий шар неопрену: кожна пора мікропористої гуми є і, залипаючи по тілу, не дає воді циркулювати під гідрокостюмів. Звичайно ж, такий гідрокостюм (без блискавок) не одягнеш насухо. Його необхідно одягати тільки з шампунем, милом або у воді, але наскільки він тепліше і комфортніше у воді! Зовнішній шар дубляжу непогано захищає від порізів і розривів, а темна або камуфляжна тканина робить вас більш непомітним для риб. Камуфляж буває дуже важливий, особливо при полюванні на обережну, гуляє рибу, таку як сазан, кефаль, язь, жерех, головень і іншу, на яку можна полювати з засідки.
Для полювання переважно використовувати так звані «окремі» костюми, де штани і куртка гідрокостюма виконані окремо. Це дозволяє відмовитися від самого «уразливого» для води елемента - блискавки. Існують моделі як з короткими штанами, доходять тільки до грудей плавця, так і зі штанами з плечовими лямками, їх зазвичай називають довгі.Будь-яка модель чисто мисливського костюма легко відрізняється від костюмів, призначених для інших цілей або універсального призначення. На грудях мисливського костюма є спеціальна накладка трикутної чи овальної форми. Це спеціальний нековзний упор для заряджання рушниць гумового бою.
Різновидом даного типу костюмів є костюми з титановим напиленням. За задумом розробників, відображають властивості металізованого (титанового) напилення, нанесеного на внутрішню поверхню, що дозволяє збільшити теплоізоляційні властивості таких костюмів приблизно на 25%. Це ж покриття робить гуму більш слизькою. Такий костюм одягати і знімати значно легше. До того ж така модель має наколінники. Все це значно збільшує термін його служби.
Тепер,що стосується безпосередньо марки, то тут вибір величезний, костюми на будь-який смак і гаманець. При стандартної фігури найчастіше рекомендують костюми відомих світових виробників – Beuchat, O. M. E. R., Cressi-Sub, Picasso, Imersion, Spetton і т. д.
Однак в останні роки костюми гідної якості за привабливими цінами з'явилися і серед вітчизняних виробників – Neopro, SpearfishingClub, Sargan, Pike. На користь вітчизняних виробників, вибір варто зробити і тому, у кого нестандартна фігура – "маленький товстун" або навпаки "довгий гніт", т. к. є можливість пошити гідрокостюм по знятим з себе мірками. Зшитий за розмірами костюм сидить ідеально. При покупці костюма зверніть увагу на шви, подивіться зовні і зсередини. Попросіть поміряти костюм. В хорошому магазині вам це дадуть зробити без проблем.
Пара слів про вибір і експлуатації мисливських гідрокостюмів:
при покупці враховуйте товщину, крій і особливість матеріалу.
костюм не повинен надмірно обжимать
після використання слід промивати чистою прісною водою
бажано зберігати в підвішеному стані в приміщенні з помірною вологістю
не залишати на сонці чи на морозі
пам'ятайте, що внутрішня поверхня «відкрита пора» вимагає дбайливого звернення
- Як вибрати гідрокостюм для підводного полювання? Зробіть правильний вибір з магазином SCUBA-SHOP!Гідрокостюм для підводного полювання мають ряд відмінних функціональних особливостей. Правильний вибір дозволить мисливцеві перебуває тривалий час у воді, дозволить безперешкодно освоювати ази підводного полювання не відволікаючись на вибране спорядження.
- Як вибрати маску для підводного полювання?Як не дивно, але одним із самих головних елементів спорядження для підводного мисливця є саме маска. Як вибрати правильно? Які параметри притаманні мисливським масок? Про ці особливості і інших важливих аспектах піде мова в даній статті