Рекомендації по вибору приладів для дайвінгу
При перебуванні під водою підводного плавцеві бажано відстежувати багато параметри, а саме: знати час занурення, поточну глибину, максимально досягнуту глибину, напрямок руху та ін. Отримати таку інформацію допомагають прилади водолаза: (годинники, компаси, глубиномеры, манометри, декомпрессиметры). Тому для зручності та підвищення безпеки плавця дуже важливо зробити правильний і обґрунтований вибір приладів.
1. Якщо Вам достатньо лише контролювати час занурення, то Вам доцільно придбати годинник, які допомагають контролювати час занурення. У міцному герметичному корпусі водолазних годин знаходиться, як правило, механічний або кварцовий механізм.
1.1. Для зручності визначення початку відліку часу занурення, навколо циферблата повинно розташовуватися рухливе кільце (лімб), з крупно виділеної шкалою. Зафіксувавши початок шкали лімба навпаки хвилинної стрілки, плавець отримує можливість легко визначити час занурення за шкалою лімба.
1.2. Циферблат водолазних годин повинен мати достатньо великий діаметр, щоб добре проглядалися положення стрілок. Причому сам циферблат або хоча б тільки цифри на ньому повинні бути виконані із світлоповертаючих матеріалів.
2. Для успішного орієнтування під водою доцільно мати компас.
2.1. Підводний магнітний компас також повинен мати збільшені розміри символів на шкалах.
2.2. Підводні компаси випускаються в наручному виконанні або інтегрованими (вбудованими) в приладову консоль підводного плавця.
2.3. Компас з картушкой краще стрілочного компаса, так як припускає, при вимірюванні, нахил приладу до 30 градусів. Також на картушечных компасах є бічне віконце, що дозволяє зчитувати показання приладу збоку.
2.5. Для зручності визначення зворотного напрямку руху, навколо циферблата повинно розташовуватися рухливе кільце (лімб), з крупно виділеної шкалою і прицільної прорізом. Зафіксувавши початок шкали лімба навпаки магнітної стрілки на початку руху, плавець отримує можливість легко визначити курс руху і напрямок, повернути за шкалою лімба, без необхідності підйому на поверхню, і корекції по орієнтирам.
3. Для визначення глибини, на якій знаходиться плавець, використовується глибиномір. Існують глубиномеры капілярного, манометричного і мембранного типів.
3.1. Рекомендований глибиномір - мембранного типу. Глубиномеры цього типу містять в собі гнучку мембрану, прогибающуюся при зміні зовнішнього тиску і двигающую шток штовхача стрілки. Для більшої плавності роботи і довголітньої служби, глубиномеры виконуються з двома мембранами, простір між якими заповнений маслом або кремнесиликоновой рідиною.
4. Для визначення тиску в балонах повітряно-дихальних апаратів необхідні манометри. Манометр з'єднаний за допомогою гнучкого шланга з порожниною високого тиску редуктора, яка безпосередньо сполучається з балонами апарату.
4.1. Для більшого збереження приладу краще купувати його в обгумованої оплетке, що оберігає від пошкоджень в результаті удару чи здавлення.
5. Для більш комфортного використання і компактного розташування манометра, глибиноміра і компаса, ці прилади поєднуються в приладову консоль.
6. Навіть для досвідчених водолазів застосування декомпресійних таблиць під водою викликає труднощі. Цифровий прилад водолаза істотно полегшує використання таблиць, але не є гарантією від можливих помилок плавця при роботі з ними. Повністю виключають суб'єктивні помилки при розрахунку декомпресії прилади, які за кордоном називають водолазними комп'ютерами, а в Росії декомпрессиметрами. Використовуючи складні математичні моделі, ці прилади розраховують процеси насичення і рассыщения організму людини индифферентными газами під час занурення, виводять на екран приладу рекомендації щодо проведення занурення, виробляють режим декомпресії та ін. Декомпрессиметр - прилад повністю автоматичний, він самостійно визначає і контролює всі параметри занурення. При експлуатації декомпрессиметра необхідно пам'ятати, що це складний електронний прилад, а тому, як не мала ймовірність відмови, але вона все ж існує. Всі фірми-виробники обов'язково зазначають ця обставина в керівництві по експлуатації, а також вказують на необхідність мати при собі дублюючі прилади - годинник, глибиномір, манометр ВВД і декомпрессійне таблиці на випадок виходу декомпрессиметра з ладу.
6.1. Перевагою деяких декомпрессиметров є можливість відстеження, розрахунку та рекомендації щодо проведення протягом одного дня до дев'ятої занурень.
6.2. В сучасних декомпрессиметрах можуть бути враховані такі фактори, як: - багаторазові повторні занурення, не обмежені по глибині й по часу занурення;
-багаторазові зміни глибини занурення з різною експозицією на цих глибинах;
- перевищення безпечних швидкостей спливання;
- пропуск зупинок для проведення декомпресії;
- занурення в холодній воді;
- важка фізична робота в процесі занурення;
- зневоднення організму;
- занурення на великі глибини (до 100 м);
- занурення на висотах понад 700 метрів над рівнем моря;
- можливість користування авіатранспортом після занурень.
6.3. Виходячи з цих факторів і бажаних сервісних функцій, визначилися основні режими роботи декомпрессиметров і коло розв'язуваних ними завдань:
- самодіагностика;
- рішення задач на поверхні;
- рішення задач занурення з декомпресією;
- рішення задач бездекомпрессионного занурення;
- імітатор занурень;
- планування занурень;
- контроль попередніх занурень;
- пам'ять профілів занурень;
- історія попередніх занурень;
- передача даних занурень на персональний комп'ютер.
6.4. В кожному з цих режимів забезпечується вирішення цілого комплексу завдань, результатом чого є відображення на індикаторах екрану таких параметрів, як:
- час занурення;
- поточна глибина;
- максимальна досягнута глибина;
- час можливого занурення без декомпресійних витримок при підйомі;
- попередження про перехід в режим занурення з витягами;
- глибина першої зупинки для декомпресійної витримки;
- час виходу на поверхню з поточної глибини з урахуванням тривалості декомпресії;
- температура навколишнього середовища;
- попередження звуковим сигналом про перевищення швидкості спливання;
- попередження звуковим сигналом про зниження тиску в балонах до рівня резервного запасу повітря;
- розрахунковий час допустимого перебування на даній глибині при наявних запасах повітря;
- час знаходження на поверхні;
- індикатор висоти місцевості над рівнем моря (альтиметр);
- розрахунковий час рассыщения газів з організму після занурення (десатурации);
- номер групи тканин, що піддалися ризику декомпресійного захворювання внаслідок неповної декомпресії;
- режим роботи декомпрессиметра;
- індикація розрядження джерела живлення;
- номер занурення, максимальна глибина, час занурення і сталися аварійні ситуації при контролі попередніх занурень;
- кінцевий тиск повітря у балонах.
6.5. Якщо Ви плануєте придбати декомпрессиметр для професійного використання, то Вам доцільно вибрати спеціальний декомпрессиметр, має максимальну кількість функцій. Відмінністю професійних водолазних комп'ютерів від спортивних є кількість мнемонічних символів на екрані декомпрессиметра.
6.6. Спортивні декомпрессиметры мають максимум до тридцяти функцій. В спортивних моделях за допомогою мнемо-графічної інформації відображаються більшу кількість параметрів: час бездекомпрессионного занурення; тиск повітря у балонах, розрахунковий час перебування на даній глибині з наявним запасом повітря; поточна глибина занурення.
6.7. Відмітна особливість сучасних декомпрессиметров - наявність функції імітатора занурень. Ці моделі є повноцінними тренажерами. Режим імітації дозволяє програти реальні занурення з переходами з глибини на глибину, змінювати швидкість спливання і час знаходження на різних глибинах, побачити, як насправді протікає підйом з декомпрессионными зупинками, змоделювати будь-яку кількість повторних занурень з урахуванням отриманого раніше насичення тканин азотом. Декомпрессиметр працює в режимі імітації не тільки при зануренні, але і на поверхні. Режим імітації дозволяє не тільки тренувати досвідчених водолазів, підвищуючи їх професійний рівень, але й навчати початківців, допомагаючи обґрунтовано приймати рішення при реальному зануренні.
6.8. За допомогою PC-інтерфейсу дані, що зберігаються в пам'яті декомпрессиметра, можуть бути передані на IBM-сумісний персональний комп'ютер. Програмне забезпечення, що поставляється з інтерфейсом, дозволяє вивести на екран монітора всю необхідну інформацію про зануреннях для різних режимів роботи декомпрессиметра, а також профіль занурення
6.14. Головна відмінність різних зразків декомпрессиметров не в кількості функцій, а використаної математичної моделі розрахунку режимів декомпресії, в її адаптивності до конкретних умов занурення, ступеня "жорсткості" рекомендованих режимів декомпресії. Особливостями нових адаптивних моделей є облік висоти занурення над рівнем моря, впливу зміни температури навколишнього середовища, суб'єктивна оцінка власного стану самим підводним плавцем (підвищена втома, відсутність занурень тривалий період часу, зневоднення організму) та ін.
6.0 В цілях забезпечення безпеки та комфортності бездекомпрессионного занурення, особливо в критичний період підйому до поверхні, в декомпрессиметрах передбачені індикатори залишкового часу бездекомпрессионого швидкості занурення і спливання.
6.1 Повітряно-інтегровані декомпрессиметры дозволяють розрахувати час максимально допустимого перебування на даній глибині з урахуванням наявних запасів повітря і поточної легеневої вентиляції.
6.2 Значно полегшує роботу з декомпрессиметром наявність аудіовізуального сигналу тривоги на випадок, якщо підводний плавець відхиляється від рекомендованого режиму занурення. При особливо грубих помилках і неодноразовому нехтування рекомендаціями декомпрессиметра, він блокується (переходить в режим "некоректні дії підводного плавця") і веде тільки відлік глибини і часу занурення.
- Як вибрати гідрокостюм для підводного полювання? Зробіть правильний вибір з магазином SCUBA-SHOP!Гідрокостюм для підводного полювання мають ряд відмінних функціональних особливостей. Правильний вибір дозволить мисливцеві перебуває тривалий час у воді, дозволить безперешкодно освоювати ази підводного полювання не відволікаючись на вибране спорядження.
- Як вибрати маску для підводного полювання?Як не дивно, але одним із самих головних елементів спорядження для підводного мисливця є саме маска. Як вибрати правильно? Які параметри притаманні мисливським масок? Про ці особливості і інших важливих аспектах піде мова в даній статті